Çağın Hastalığı Sosyal Medya Bağımlılığı

10 Nisan 2021 01:22 Malatya Doğuş Spor Salonu 2408

Çağın hastalığı sosyal medya tutkunluğu.Teknolojinin gelişmesi internet kulanımı gençleri Sosyal medya tutkunluğuna hayatan uzaklaşmaya getirdi

Kıymetli Velilerim Değerli spor severler. Bu dönemde hastalıklarçeçiş çeşitir bunlar bedensel hastalıklar olduğu gibi ruhsal hastalıklar daha çoktur.

Çağımızın hastalığı kanser kalp  kirizleri obezite diye sıralayabiliriz. Lakin bundan daha çok sosyal medya bağımlılığıda hastalık gibi insanımıza bulaşmıştır.

Gençlerimiz sanal alemden çıkamıyorlar.Konuşmak paylaşmak yaşamak yerine paylaşmayı tercih ediyorlar. Okuldan gençlerimiz telefonlerını alır almaz Kim aramış sormuş veya ailemi arayım demeden hemen sosyal medyaya giriyorlar.

Bu bir tutku bir bağımlılık bir hastalık gibi gitikçe büyüyor.Öğrenci ders çalışırken telefonu baş ucunda bir soru çözüp bir sosyal medyda sörf yapıyor.

Ailesiyle bağları her geçen gün zayıflıyor. Arkadaşlık ilişkileri zayıflıyor.

Örneğin  Bir cuma günü sosyal medtyada edebiyatı güçlü bir mesaj bir paylaşımla cumayı kutluyor Cuma namazına dahi gitmiyor.Mübarek bir gecede sosyal medyada yaptığı bir paylaşımla geceyi kutluyor.

Bayramda  birinci dereceden aile ziyareti yapmak yerine bir sosyal paylaşımla bayram kutluyor.Bayram bitiyor.Amcayı ziyeret edyim elini öpeyim yok.

İnancımızın gereği olan edep ahlak kavramları tamamen unutulmuş her türü paylaşımı paylaşmaktan  imtina etmiyor.

Gece uyuması gereken zamanlarda sosyal medyaya takılıp uykusuz kalıp okula gelip okulda masada kafasını kaldıramayan uykusuz yorgun güne başlayan bir gençlik.

Beğeni toplamak için zihnini yoran gençlik .Ülkenin durumu nedir geleceğin ne olacak diyeceğine acaba yaptığım paylaşımı kaç kişi beğendi. Kaçtane yorum var.Kaç takipçim artmış diyen bir gençlik.Üniversite sınavında kaç bine girecem diyeceğine,Benim paylaşımım kaçıncı sırada diyor.

Spor yapan bir gencin uyuyup dinlenmesi gerekirken uykusuz kalıp dinlenmeden yapacağı antrenmanarı ne kadar verim alabilir.

Gerçekten uzak sanal  bir hayat Ane Baba Çocuk beraber muhabet etmesi gerekirken herkesin elinde bir telefon dünyanın öbür ucundaki bir paylaşımı izleyip yorum yapmakta olduğunu gözlemleye biliriz.

Bu bağımlılık  hastalığa dönüşmekte olduğunu görebiliriz.Küçük çocuklarımızda oyun hastalığı gençlerimizde sosyal medya tutkunluğu geleceğimizi tehdit etmektedir. Spor yapmayı bile sanal alemde yapıldığını görüyoruz.

Çocuklarımıza spor yaptırmaya özen göstermeliyiz. çocuklarımıza gerçek hayatın ne olduğunu yaşatmalıyız.Maneviyatı hatırlatmak Sosyal medyada tıklanma rekoru kıran paylaşımlara baktığımızda kültürümüze uygun olmayan inancımıza uymayan edepten uzak paylaşımlar olduğunu görmekteyiz.

Ekran karşısında gözlerin bozulduğuna Ekmek arası yemek ve içeceklerle sağlıksız beslenene gençlerimizin sağlık sorunlarının artığını görmekteyiz.

Bu çocuklar bizim hepimizin başka bir miletin çocukları değil. hep beraber bu çocuklara gençlere sahip çıkmasak başkaları sahip çıkar. Önceden muatap olduğu kişiler tarafından gençlerimiz bataklığa çekilmeye çalışılıyordu.

Fakat şimdi bir paylaşımla milyonlarca gencimizi etkileyen ortamlar oluşturukmak istenmektedir. Biz bu bağımlılıkmı hastalıkmı alışkanlıkmı adına ne derseniz deyın buna karşı alternatifler bulmalıyız. Çocuklarımızı bu tuzaklardan uzak tutmalıyız.

 

Yorum Ekle

Yorumunuzu Paylaşın!

Yorumlar 2

  • Ali 07 Aralık 2020 13:13
    Klub hojdur düzenli olarak dezenfektan yapılıyor

  • Sefa 07 Aralık 2020 11:45
    Katılıyorum hocam spor yapan 1 kişiyle yapmayan kişi arasında farklar var

Malatya Taekwondo - Malatya Doğuş Spor Kulübü - Malatya Spor Salonu Karate  Boks salonuMalatya Kick Boks Salonu

Malatya'da Spor Tekvando. Satranç Karate-,Boks Çocuk Jimnastiği, Beden Eğitimi Hazırlık, Kondüsyon Askeri ve Polis Okullarına Hazırlık, Badminton, Yüzme, Futbol, Kick Boks, Pilates, Step, Aerobik, Kondisyon ve Aletli Jimnastik

Malatya Doğuş Spor Salonu

Şeyh Bayram Mah. Kamil Sk. 3. Ara Abdülkadir Eriş İlkokulu Arkası - Temelli Esenlik Market Kıvanç Ekmek Fabrikası Devamı Hanei Saadet Evleri A blok 6. Sk. No:35 Yeşilyurt / Malatya
44090 Yeşilyurt / Malatya

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.